Logo GOK Charsznica

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 11520
W sumie: 160372

News

News zdjęcie id 427

Małopolskie Dni Kapusty w Charsznicy 7-8.09.2024

10.09.2024

 

 

W dniach 7-8 września 2024 roku odbyły się Małopolskie Dni Kapusty w Charsznicy.

 

To ogromnych rozmiarów wydarzenie, skupiające lokalnych producentów kapusty. Uroczystości główne zorganizowano jak zwykle na stadionie sportowym w Charsznicy, które doskonale uzupełniły poletka instruktażowe, na których prezentowano głównie odmiany kapusty, różne technologie nawożenia, ochrony roślin oraz nowinki współczesnej mechanizacji rolnictwa.

 

 

W tym roku były to: Syngenta Polska – gospodarstwo warzywne Joanny i Piotra Gajdów, Bejo Zaden – gospodarstwo warzywne Anny i Jakuba Kruszców, Agro Jurek Enza Zaden – gospodarstwo warzywne Agaty i Marka Słotów, Seminis, Polger, Garus, FMC, Krasoń, Yara, Bayer, Agrisimex, Koppert, Innvigo, Agrarius, Natural Crop – gosp. warzywne Przemysława Kruszca, Hazera Poland Grupa Mularski, CLAAS, Weremczuk FMR – gosp. warzywne Damiana Micyka.

 


 

Wystawcy maszyn rolniczych:

NIVA-TOP Paweł Krygowski, ASCO Equipment Sp. z o. o. Bobcat, LUKPOL Agro Spółka z o. o., KISIEL Sp. z o. o., AGROS-WROŃSCY Sp. z o. o., CHEMPEST S. A., FHU DAM-ROL Damian Podsiadło, ER-TECH Ernest Maślanka, ŚWIERKOT Tech Agro

 


 

Oprócz spotkań branżowych, miejscowych KGW, program imprezy był obfity w wydarzenia kulturalne. Przygotowano głównie koncerty, w których obok podopiecznych Gminnego Ośrodka Kultury w Charsznicy (zespół Śpiewające Struny) oraz Zespołu Folklorystycznego Charszniczanka, zaprezentowały się znane gwiazdy muzyki rozrywkowej: Spontan, Eratox, Bigiel Band, Nowator, Universe oraz Enej. Punktem finalnym był pokaz sztucznych ogni.


 

Uroczystości główne Małopolskich Dni Kapusty w Charsznicy zapoczątkowała msza święta, odprawiona w kościele parafialnym pw Matki Bożej Różańcowej w Charsznicy przez ks proboszcza Mariusza Kwaśniewskiego. Po niej nastąpił uroczysty przemarsz uczestników mszy, w tym oficjeli, na czele z wójtem Tomaszem Kościelniakiem i obecnie panującej Kapuścianej Pary Królewskiej – Michała Raja i Roksany Micyk. Na czas przemarszu oprawę muzyczną zapewniły: Orkiestra Dęta Tempo z Charsznicy pod kierownictwem Tomasza Zawadzkiego oraz Orkiestra Parafialna z Tczycy pod kierownictwem Andrzeja Papaja.

Po uroczystym otwarciu Małopolskich Dni Kapusty w Charsznicy, nastąpiła koronacja nowej pary królewskiej. Na najbliższy rok insygnia władzy odebrali: Jan i Marzena Żebrakowie z Tczycy.

 

 

Tytuł Przyjaciela Kapuścianej Stolicy Polski, przyznawany od 2017 roku, otrzymał wojewoda małopolski – Krzysztof Jan Klęczar.

 


 

Podczas uroczystości odbył się zorganizowany już po raz siódmy - Konkurs „Najcięższa Polska Główka Kapusty”, do którego zgłosiło się 12 plantatorów. Zwyciężył mieszkaniec Jakub Barszczewski z miejscowości Czarna (woj. mazowieckie), który wyhodował głowę kapusty odmiany Novoton o wadze 15,95 kg. Drugie i trzecie miejsce zajęli mieszkańcy gminy Charsznica: Michał Galon z Jelczy (Kilaplon 13,35 kg) oraz Michał Raj z Uniejowa Kolonii (Kilaplon 12,95 kg).

 

 

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do zorganizowania Małopolskich Dni Kapusty w Charsznicy, udzieliły pomoc wszelaką, czy to osobiście czy przez wsparcie finansowe.

Szczególnie dziękujemy pracownikom Urzędu Gminy Charsznica i jednostek organizacyjnych, druhom OSP z terenu gminy Charsznica oraz wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich.

Dziękujemy artystom i osobom odpowiedzialnym za profesjonalne przygotowanie programów artystycznych, licznie zgromadzonej publiczności, zaproszonym gościom za obecność, rolnikom, wystawcom małym i dużym oraz wszystkim osobom, którzy nie przeszli obok tego wydarzenia obojętnie.

 

 

 

Kalendarz

luty 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zobacz również

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.