Logo GOK Charsznica

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 13720
W sumie: 162572

News

News zdjęcie id 312

Rozstrzygnięcie Konkursu Literackiego "Piękno Spadających Liści"

04.02.2022

 

KONKURS LITERACKI

Piękno Spadających Liści”

 

 

 

 

 

Ogłaszając 15 października 2021 roku Konkurs Literacki „Piękno Spadających Liści” nie spodziewaliśmy się, że zyska on tak dużą liczbę adresatów.

Właściwie trudno jednoznacznie powiedzieć, czego tak naprawdę my organizatorzy - Gminny Ośrodek Kultury w Charsznicy, oczekiwaliśmy. Na co liczyliśmy?

Bardziej chyba poszukiwaliśmy odpowiedzi, czy w ogóle tego typu Konkurs uzyska jakąkolwiek aprobatę, aniżeli liczyliśmy na większych rozmiarów odzew. Organizując coś pierwszy raz nie można być niczego pewnym, nie można niczego przewidzieć, nie wiadomo czego się spodziewać.

Po otrzymaniu pierwszej pracy, która została nadesłana już kilka dni po ogłoszeniu Konkursu, byliśmy zaskoczeni i od razu nasz optymizm urósł do niewyobrażalnych rozmiarów. Dziś, ponieważ swoje prace ostatecznie nadesłało aż 17 osób, wiemy, że był to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”. Że nasz optymizm urósł w pełni zasłużenie i jeszcze długo będzie nam towarzyszył.

Konkurs, jak wiadomo, podzieliliśmy na dwie kategorie: poezja i proza. Przedział wiekowy autorów prac, zarówno pierwszej, jak i drugiej kategorii, jest ogromny (13 - 69 lat), stąd nastąpiła konieczność wyodrębnienia wśród autorów dzieci, młodzieży ze szkół średnich oraz dorosłych.

Brak wyraźnie sprecyzowanego tematu Konkursu sprawił, że prace są różnorodne tematycznie i objętościowo. Do kategorii pierwszej: poezja, zgłoszono 22 wiersze dziewięciu autorów. Do kategorii drugiej: proza, napłynęło osiem prac – dwustronicowa najkrótsza i ta najbardziej obszerna ponad 50-stronicowa.

Wszystkie prace, bez względu na zawartą treść, w pełni zasługują na wyróżnienie, a ich autorom należy się uznanie. Niemniej jednak, ponieważ jest to Konkurs, na potrzeby bardziej wyrazistej opinii, powołano w tym celu Komisję Jurorską, w skład której znalazły się: Halina Dobrzańska, Beata Badoń, Dorota Hołda i Barbara Cichoń.

Wybór ten nie był przypadkowy, ponieważ zależało nam, aby oceniający nie pochodzili z jednego środowiska i byli też w pewnym sensie autorytetami w swoich dziedzinach.

Ze względu na panujące w obecnym czasie obostrzenia pandemiczne, zrezygnowano z bezpośredniego spotkania Jurorów, a poproszono każdego z nich o wystawienie własnej, rzeczowej oceny wg własnego punktu widzenia. Zadaniem Organizatora było więc zebranie czterech niezależnych od siebie not i stworzenie jednego, kulminacyjnego werdyktu.

 

Tak więc oto, co następuje:

W kategorii utworów poetyckich, których autor nie ma jeszcze ukończonych 15 lat wyróżnienia otrzymują Oliwia Madej za wiersz „Jesienny Dzień” i Oliwia Jedynak za wiersz „Kapusta”.

 

"...i stanę się

wszystkim i niczym

w oczach człowieka

który patrzy na

puste niebo"

                                       /K. Marzec/

 

Jeśli chodzi o młodzież dwa równorzędne I miejsca otrzymują - Karol Marzec za wiersz bez tytułu „Chmury wyglądają dziś…” oraz Aleksandra Jarno za wiersz „Blizna”. II miejsce otrzymuje Kamila Nowak za wiersz „Dobry duch”. Wyróżnienia otrzymują Agnieszka Piekarska za wiersz "Lustro" i Magdalena Bogacz za wiersz "Miłość czy rozstanie...".

 

"Usta namiętnie szepczą same sobie,

A my toniemy w oczach swego blasku.

Ciała goreją w tym zawiłym pląsie

mocą pragnienia w miłosnym potrzasku."

                                 /K. Ćwiklińska/

 

Wśród dorosłych autorów I miejsce otrzymuje Krystyna Ćwiklińska za wiersz „Bliskość”, natomiast wyróżnienie Krystyna Gamrat za wiersz "Różnorodność myśli".

 

"Wszystkie doświadczenia, chwile w twoim życiu, mogą być twoim sukcesem,

a ty sam możesz czuć się, jakbyś zajął pierwsze miejsce w konkursie

lub jakbyś wygrał życie. Lecz wiedz jedno: nie wygrałeś go."

                                                                 /J. Sumera/

 

W kategorii utworów literackich, wśród dzieci szkół podstawowych przyznano dwa równorzędne I miejsca, które otrzymują: Anna Skotnicka za opowiadanie „Córka Kronosa” oraz Julia Sumera za opowiadanie bez tytułu „Zanim zacznę tę opowieść…”.

 

"Simon myślał o tym, siedząc uwięziony w fotelu. Z fartuchem zapiętym pod szyją,

jak gdyby przygotowany do uczty, ostatecznego pożarcia swego dawnego "ja"

i powitania zupełnie odmiennej osobowości rodzącej się na jego oczach.

Od momentu zajęcia miejsca siedzącego zdał się całkowicie na łaskę fryzjera."

                                                                                                /O. Barański/

 

Wśród starszych wiekowo autorów I miejsce otrzymuje Oskar Barański za opowiadanie „Wizyta u fryzjera dusz”, miejsce II otrzymuje Ewa Uchto za opowiadanie „Z nurtem Rio Grande”, miejsce III otrzymują - Wiktoria Miszczyk za opowiadanie „Kalendarz śmierci” oraz Kinga Nocoń za opowiadanie „Kruczy Hejnał”. Wyróżnienie otrzymuje Natalia Sobierajska za opowiadanie „Książka Greenger’a”. 

W kategorii dorosłych wyróżnienie otrzymuje Zofia Romańska za opowiadanie „Spływ kajakowy po rzece Pilicy”.

Jurorzy oraz Organizatorzy Konkursu gratulują wszystkim autorom talentu i przede wszystkim odwagi, dziękując za powierzenie swoich prac. Ich ocena nie była łatwa i na pewno byłaby inna przy innym składzie jurorskim. Dopełnimy wszelkich starań, aby Konkurs był kontynuowany w następnych latach. Autorom życzymy wytrwałości w tym, co robią i liczymy, że w następnej edycji Konkursu zaprezentują Nam inne swoje prace.

Na tym Protokół zakończono.

 

Miechów-Charsznica, 4.02.2022

 

 

Spotkanie z laureatami Konkursu,

wręczenie nagród i pamiątkowych Dyplomów

odbędzie się w siedzibie Organizatora

GOK w Charsznicy, ul. Kolejowa 1

w poniedziałek 21 lutego 2022 roku

o godz. 16:00

Z A P R A S Z A M Y !!!

Kalendarz

wrzesień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zobacz również

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.