Logo GOK Charsznica

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 10164
W sumie: 159016

Zabytki

GMINA CHARSZNICA

Charsznica, to leżąca na północnych krańcach Małopolski średnio zurbanizowana kraina o specyfice rolniczej. Zajmuje teren 78,28 km2 i obejmuje zasięgiem administracyjnym 18 sołectw. Zamieszkuje ją nieco ponad 7,5 tys. pracowitych ludzi, co stanowi ok. 16% mieszkańców powiatu miechowskiego. Znana w kraju i zagranicą przede wszystkim z dużej produkcji warzyw oraz uprawy i przetwórstwa kapusty, rozwijającej się przedsiębiorczości, stale rozbudowującej się infrastruktury technicznej oraz pracowitych ludzi; istniejący przemysł związany jest z obsługą rolnictwa i zaplecza przechowalniczego. Od 1998 r. rozpoznawalna w kraju i zagranicą jako „kapuściana stolica Polski”. Honorowymi władcami kapuścianej krainy są elekcyjni królowie kapusty, obierani w drugi weekend września każdego roku spośród przodujących producentów i eksporterów kapusty. Siedzibą Gminy Charsznica jest miejscowość Miechów-Charsznica.

Planując przyjazd do Charsznicy, nie należy szukać jej w granicach powiatowego miasta Miechów, ponieważ Miechów-Charsznica nie jest dzielnicą Miechowa, a odrębną miejscowością z własną historią i tradycją!

Panuje spore zamieszanie w nazewnictwie. W 1885 r. Charsznica, jako osada kolejowa pn. Stacja Charsznica zbudowana na terenach majątku ziemskiego Charsznica na potrzeby stacji towarowo-osobowej dla odległego o 8 km miasteczka Miechów, przyjęła nazwę Miechów-Charsznica. Jeszcze większe zamieszanie powstało po II wojnie światowej, kiedy to dla usystematyzowania zaczęto używać samej urzędowej nazwy Charsznica dla obu przysiółków, podczas gdy mieszkańcy przez parę ostatnich dekad zwyczajowo dzielili uprzemysłowioną Charsznicę na M. Charsznicę, czyli Miasto Charsznica (obecnie Miechów-Charsznica), przypisując jej ambicjonalnie funkcje miasta i na rolniczą Charsznicę Wieś (obecnie Charsznica). Paradoks polegał na tym, że obie miejscowości były wsiami. Po decyzjach administracyjnych w 2004 r. i dla celów statystycznych powrócono do historycznej nazwy Miechów-Charsznica dla osady zlokalizowanej wokół stacji PKP i Urzędu Gminy w Charsznicy. Nazwa Charsznica przypisana jest zaś jedynie do obszaru określanego uprzednio wsią.

 

 

W naszej okolicy jest wiele miejsc do zwiedzenia i obejrzenia. Kilka z nich przedstawiamy.

 

Tczyca

Kościół parfialny pw. Św. Idziego

Ołtarz Główny w Kościele pw. Św. Idziego

Grota z Kapliczką

 

Uniejów

 Kościół parafialny pw. Św. Wita

 Chrzcielnica Kamienna z krzyżem Bożogrobców

 

Uniejów - Parcela

Kopiec Czterdziestu jeden żołnierzy

 

Chodów

Kościół pw. Jana Chrzciciela

Stara Kapliczka 

Rzeźba cmentarna

 

Tunel

Najdłuższy tunel kolejowy

 

Szarkówka

Kapliczka w kształcie Obelisku

 

Kalendarz

czerwiec 2042
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zobacz również

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.